wtorek, 6 stycznia 2015

Nocne pieczenie czyli moja domowa piekarnia

Moją wielką pasją jest pieczenie chleba. Piekę chleby drożdżowe i na zakwasie od 4 lat z różnym skutkiem. Najczęściej piekę wieczorem, żeby rano był gotowy świeży bochenek na śniadanie i kanapki do pracy. Z zazdrością obserwowałam zdjęcia niektórych blogerek czy mistrzów w pieczeniu chleb jak Liska z White Plate. Też chciałam upiec bochenek niemal idealny. I udało się, Wreszcie "załapałam" o co chodzi. I chciałam się podzielić z Wami moimi spostrzeżeniami.Chleb z orzechami laskowymi i suszonymi śliwkami wg. Hemelmana


Zacznijmy od początku:
1. Produkty takie jak mąka powinny być bardzo dobrej jakości.

2. Chleb wyrabiam robotem planetarnym z końcówką - hak.

3. Naczynie do wyrastania: może być durszlak, czy jakaś miska, a najlepiej specjalny koszyk.

4. Do pieczenia potrzebne będą keksówki, kamień do pieczenia pizzy czy garnek żeliwny. Aktualnie mój garnek żeliwny skończył swój żywot i jestem w trakcie zakupu nowego naczynia tym razem ceramicznego.

5. Do formowania wyrośniętego ciasta używam mąki ryżowej, wtedy aż tak bardzo się nie przykleja do powierzchni deski. Mąką ryżową wysypuję również ściereczkę, w której chleb będzie ostatecznie wyrastał.

6. Przed pieczeniem zakwas powinien być dokarmiony przynajmniej 2 razy w odstępach 12 - godzinnych. Szczególnie jeśli długo leżakował w lodówce.

7. Zgodnie z radą koleżanki - mąkę do ciasta przesiewam, oprócz razowej.

8. W zależności od przepisu oczywiście, ale wyrobione ciasto nie powinno być zbyt gęste i twarde, a lśniące i powiedzmy, że puszyste. Nie może też być za bardzo wodniste.

9. Gotowy bochenek najlepiej naciąć delikatnie nożem w kilku miejscach. Wtedy gdy w piekarniku podpiecze się już skórka, przecięcie nie zablokuje siły wzrostu ciasta od środka.

10. Chleb należy włożyć do dobrze nagrzanego piekarnika.

11. Bochenek musi też być dobrze wyrośnięty, trzeba cierpliwie czekać aż drożdże czy zakwas zrobią swoje.

12. Praktyka.... czyni mistrza :)

Dlatego zachęcam PIECZCIE !!! I nie zrażajcie się porażkami.

Jeżeli masz jakieś swoje spostrzeżenia, umieść w komentarzu. Będę wdzięczna za wszelkie rady.
2 komentarze: